fbpx
opóźniony lot

Opóźniony lot

Jesteś zainteresowany tematem odszkodowanie za opóźniony lot? Zapraszamy do lektury!

Opóźniony lot ma miejsce znacznie częściej niż odwołany lot, dlatego poniżej znajdziecie przydatne informacje związane uzyskaniem  odszkodowania za opóźniony lot.

Kiedy możemy mówić opóźnionym locie?

Opóźnienie nie jest ograniczone czasowo i tylko od przewoźnika zależy czy i kiedy przekształci się w odwołanie. Odwołanie lotu powoduje po stronie przewoźnika liczne obowiązki, dlatego przewoźnicy czarterowi nie odwołują lotów. O odwołanym locie możemy mówić, gdy lot o danym numerze lotu nie odbędzie się i zmianie ulegnie numer naszego lotu.

Odszkodowanie za opóźniony lot

Opóźnienie lotu uprawnia pasażera do wypłaty odszkodowania, gdy opóźnienie wyniosło co najmniej trzy godziny. W przypadku lotów powyżej 3500 km, przewoźnik może obniżyć odszkodowanie o 50%, gdy opóźnienie nie przekracza czterech godzin. Odszkodowanie za lot nie przysługuje, gdy przyczyną opóźnienia były nadzwyczajne okoliczności, których nie można uniknąć pomimo podjęcia wszelkich racjonalnych środków. Niezależnie od powyższego przewoźnicy zobowiązani są do zapewnienia pasażerom opieki i zakwaterowania.

Odszkodowanie  za lot wynosi od 250 EUR do 600 EUR w zależności od odległości pomiędzy portem wylotu, a przylotu liczonej po ortodromie.

a) 250 EUR do 1500 km

b) 400 EUR od 1500 km do 3500 km oraz loty wewnątrz UE

c) 600 EUR powyżej 3500 km

Obliczanie opóźnienia

Opóźnienie lotu liczymy od czasu planowanego przylotu do momentu otwarcia drzwi samolotu. Pamiętajcie o tym, gdy po wylądowaniu samolot długo kołuje, albo załoga nie otwiera drzwi. Liczy się każda sekunda.

Opóźnienie lotu liczymy wyłącznie w miejscu docelowym. Bez znaczenia pozostaje fakt opóźnienia w porcie przesiadkowym. Jeśli lecimy z Warszawy do Houston z przesiadką w Londynie, do którego przybyliśmy z czterogodzinnym opóźnieniem, ale w Houston wylądowaliśmy o czasie – odszkodowanie za lot nie przysługuje.

Opóźniony lot uprawnia do wypłaty odszkodowania niezależnie od faktu, który odcinek uległ opóźnieniu. Pamiętać należy, że przepisy Rozporządzenia 261/2004 mają zastosowanie tylko do lotów wewnątrz UE, z UE do państwa trzeciego oraz z państwa trzeciego do UE, o ile obsługujący przewoźnik jest wspólnotowy. W Polsce roszczenie o odszkodowanie za lot przedawnia się z upływem jednego roku od daty lotu.

Jeśli potrzebujesz pomocy wypełnij formularz, a my zajmiemy się wszystkim.