Odszkodowanie za lot Luke Air

Przyczyny odwołania lotów bywają bardzo różne. Pasażerom w takiej sytuacji wydawać się może, że są bezsilni, jednak prawo działa na ich korzyść, a linie lotnicze muszą przestrzegać pewnych zasad. 

Niektóre linie lotnicze, w przypadku wyraźnego opóźnienia lotu, proponują podróżującym alternatywne loty, zakwaterowanie oraz wyżywienie na czas oczekiwania na pierwotny lot w zamian za ich rezygnację z roszczeń odszkodowawczych. Pamiętajmy, że opieka nad podróżującymi to prawny obowiązek każdej linii lotniczej!

Jeśli lot Luke Air zostanie odwołany lub bardzo się opóźni, linia lotnicza musi zająć się pasażerami do momentu, aż dotrą oni do miejsca docelowego. Podróżni mają prawo korzystać z bezpłatnych posiłków i napojów oraz wymagać dostępu do telefonu i poczty elektronicznej. Jeśli opóźnienie przekroczy 5h, przewoźnik ma obowiązek zapewnić podróżującym miejsce zakwaterowania oraz transfer na lotnisko. Pomimo wszystkich tych działań, pasażerowie nadal mają prawo ubiegać się o odszkodowanie! Wyłącznie w sytuacji, w której podróżujący skorzystają z zaproponowanego alternatywnego lotu, odszkodowanie może zostać pomniejszone o 50% – ale nadal powinno zostać wypłacone.

Odmowa przyjęcia na pokład Luke Air

Może zdarzyć się tak, że przewoźnik sprzeda więcej biletów, niż posiada miejsc w samolocie – wówczas mówimy o tzw. overbookingu. Jest to wyłącznie błąd leżący po stronie linii lotniczej, nie pasażera. W takiej sytuacji przewoźnik bardzo często poszukuje wśród pasażerów danego lotu osób ugodowych, które dobrowolnie zrezygnują ze swojej podróży, przyjmując ofertę lotu alternatywnego, bezpłatnych posiłków na czas oczekiwania na lot oraz zakwaterowania w hotelu i transferu na lotnisko. W takich okolicznościach, pasażerowie, którzy się na to godzą, tracą możliwość ubiegania się o odszkodowanie za odmowę przyjęcia na pokład lotu pierwotnego.

Jeżeli jednak takie ugodowe osoby się nie znajdą, linia lotnicza losowym osobom z danego rejsu odmawia wejścia na pokład, ze względu na nadliczbową ilość pasażerów. Wobec tych pasażerów linia lotnicza ma obowiązek opieki do czasu najbliższego lotu lub – jeśli osoby te zupełnie zrezygnują z podróży – do zwrotu kosztów biletu. 

W jakich sytuacjach nie przysługuje odszkodowanie za lot Luke Air?

Są okoliczności, w których linia lotnicza nie ma obowiązku wypłacać odszkodowania podróżującym. Do nich należą wszelkie sytuacje, na które przewoźnik nie ma wpływu i nie mógł ich uniknąć, tj. klęska żywiołowa, zagrożenie terrorystyczne, gwałtowne niekorzystne warunki atmosferyczne, zderzenie z ptakiem, strajk pracowników czy ukryte wady produkcyjne samolotu.

Jak uzyskać odszkodowanie za lot Luke Air?

Jeśli nasz lot został odwołany lub był opóźniony i przysługuje nam odszkodowanie, warto złożyć wniosek do przewoźnika o odszkodowanie za poniesione koszty. Można zrobić to poprzez formularz na stronie przewoźnika lub zgłosić się do specjalistów zajmujących się egzekwowaniem rekompensaty finansowej na rzecz pasażera. Jak wiadomo, linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania, powołując się często na nadzwyczajne okoliczności – co nie zawsze jest zgodne z prawdą.

Specjaliści z AirCompensa pomogą Ci odzyskać stracone pieniądze! Na takie nieprzyjemne okoliczności, jak odwołanie planowanego lotu lub spore opóźnienia nigdy nie jesteśmy przygotowani – to sytuacja stresująca, w której przyda nam się wsparcie profesjonalistów. Mamy wieloletnie doświadczenie i zawsze działamy na korzyść poszkodowanych pasażerów.

Złóż wniosek o odszkodowanie za lot Luke Air:

Odszkodowanie za opóźniony lot 

Odszkodowanie za odwołany lot 

Odmowa wejścia na pokład