Odszkodowanie za lot Buzz
Odwołanie lotu tuż przed podróżą zwykle oznacza poważne, nieprzyjemne konsekwencje dla podróżujących i z tego tytułu przysługuje im prawo do odszkodowania od wszystkich europejskich przewoźników.
Przede wszystkim w takiej sytuacji można liczyć na zwrot pieniędzy za odwołany lot lub propozycję lotu alternatywnego do miejsca docelowego. Jeśli dla pasażera kolejny lot będzie wiązał się z długim oczekiwaniem, przewoźnik powinien zapewnić mu bezpieczny nocleg oraz transfer na lotnisko przed odlotem. Jeżeli podróżny będzie oczekiwał na samolot na lotnisku, linia lotnicza powinna zorganizować dla niego posiłki, napoje oraz dostęp do telefonu i poczty elektronicznej.
Co ważne, jeśli linia lotnicza po odwołaniu lotu nie zagwarantuje podróżnemu noclegu i transportu do hotelu, może on później domagać się zwrotu poniesionych kosztów (np. jeśli wynajął pokój na własną rękę) na podstawie paragonu lub faktury.
Odszkodowanie za odwołany lot może wynieść między 250 a 600 EUR – przewoźnik musi jednak poinformować podróżnego o odwołaniu lotu później niż dwa tygodnie przed odlotem i a na to odwołanie nie miały wpływu nadzwyczajne okoliczności.
Opóźniony lot Buzz
W przypadku opóźnienia lotu również przysługuje pasażerowi odszkodowanie – jeśli lot opóźni się o ponad 2 godziny, linia lotnicza powinna zapewnić pasażerom napoje i posiłki, a jeśli opóźnienie się przedłuży do jednej doby lub więcej – przewoźnik powinien sfinansować nocleg w hotelu oraz transport do niego i z powrotem na lotnisko.
Odmowa przyjęcia na pokład Buzz
O odmowie przyjęcia na pokład mówimy wtedy, gdy pomimo stawienia się pasażera na odprawie pasażerskiej, ten nie zostaje wpuszczony do samolotu. Przyczyn takiej sytuacji może być kilka – jeśli winą są błędne dokumenty, sytuacje nadzwyczajne lub czynniki zewnętrzne, niezależne od linii lotniczej: odszkodowanie pasażerom nie przysługuje.
Inaczej jednak jest w sytuacji, kiedy ma miejsce tzw. overbooking – jeśli przewoźnik sprzedał więcej biletów, niż ilość pasażerów, których mógł zabrać danym lotem, powinien zwrócić koszty bilety tym, których nie wpuści na pokład.
W takim przypadku podróżujący, którym odmówiono wejścia na pokład, mogą wybrać pomiędzy rekompensatą finansową a zmianą lotu na kolejny możliwy.
W jakich sytuacjach nie przysługuje odszkodowanie za lot Buzz?
Warto pamiętać o okolicznościach, w których roszczenia odszkodowawcze pasażerów nie są zasadne. Do takich sytuacji należy działanie sił wyższych, na które linia lotnicza nie ma wpływu, tj.:
- niekorzystne warunki pogodowe, klęska żywiołowa,
- problemy w bezawaryjnym działaniu portu lotniczego,
- atak terrorystyczny,
- strajk związków zawodowych,
- awaria samolotu z powodu wady fabrycznej.
Jak uzyskać odszkodowanie za lot Buzz?
Gdy linia lotnicza Buzz odwoła Twój lot, odmówi Ci wejścia na pokład lub planowany rejs się opóźni, warto zwrócić się do niej o odszkodowanie. Można to zrobić samodzielnie, ale możesz również skorzystać z pomocy naszych specjalistów – doskonale znamy przysługujące pasażerom prawa i prowadzimy działania na rzecz uzyskania przez nich finansowego zadośćuczynienia.
Podczas prowadzenia formalnej ścieżki reklamacyjnej za odwołany lub opóźniony lot Buzz gwarantujemy najniższą prowizję na rynku, bez względu na to, czy konieczne okaże się postępowanie sądowe z przewoźnikiem.
Jeśli natomiast jako pasażer otrzymałeś decyzję odmowną od linii lotniczych w sprawie roszczenia odszkodowawczego, zachęcamy do wypełnienia formularza – przyjrzymy się argumentom wskazanym przez przewoźnika i pomożemy w odwołaniu się od jego decyzji.