Odszkodowanie za lot SmartWings

Rozporządzenie WE 26/2004 głosi, że w sytuacji, gdy lot zostanie odwołany lub opóźniony o co najmniej 3 godziny, pasażerowie mają prawo wnioskować o odszkodowanie w wysokości 250€, 400€ lub 600€. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od długości trasy danego lotu.

Przewoźnik lotniczy zwolniony jest z odpowiedzialności wypłaty rekompensaty wyłącznie w sytuacji, gdy zakłócenie lotu wynikało z okoliczności nadzwyczajnych, niezależnych od linii lotniczej.

Zgodnie z Rozporządzeniem, odszkodowanie finansowe można otrzymać za loty obsługiwane przez linie lotnicze zarejestrowane w UE i których trasa obejmuje przynajmniej jedno lotnisko (startu lub  lądowania) w UE, a także za loty obsługiwane przez przewoźników spoza obszaru UE, jednak których wylot miał miejsce z lotniska w UE.

Wniosek o odszkodowanie pasażerowie w Polsce muszą złożyć w ciągu 1 roku od daty zakłóconego lotu.

Kiedy pasażer może liczyć na odszkodowanie za opóźniony lot?

Prawo chroni pasażerów linii lotniczych i gwarantuje, że pokrzywdzonym podróżnym, których lot został odwołany, należy się odszkodowanie. Jest to związane oczywiście z wieloma stratami, które pasażerowie ponoszą, niezależnie od tego, czy była to zaplanowana podróż służbowa, czy prywatna. Podróżni mogą wnioskować o zwrot pełnej wartości biletu oraz dodatkowo żądać bezpłatnego powrotu do miejsca wylotu (jeśli odwołany został lot np. po jednej przesiadce).

Z kolei odszkodowanie za opóźniony lot przysługuje pasażerom, gdy terminu lotu został zmieniony z powodu:

Co pasażerowie mogą zrobić, gdy ich lot zostanie odwołany?

Jak uzyskać odszkodowanie za lot SmartWings?

Aby otrzymać od linii lotniczych odszkodowanie, pasażer musi wypełnić odpowiedni wniosek, w którym opisze okoliczności odwołanego lub opóźnionego lotu i który prześle przewoźnikowi. Dobrze jest powołać się na aktualne przepisy i odwołać się do praw pasażera oraz załączyć wszelką dokumentację, potwierdzającą opisywane okoliczności i rezerwację lotu.

Nie ulega wątpliwości, że przewoźnicy dość niechętnie rozpatrują reklamacje przychylnie dla pasażerów, dlatego warto w tej sytuacji skorzystać z pomocy fachowców AirCompensa. Doskonale znamy obowiązujące przepisy i zwyczaje poszczególnych przewoźników – dopełnimy wszelkich formalności w Twoim imieniu, a jeśli argumenty będą po Twojej stronie, uzyskane odszkodowanie w krótkim czasie trafi na Twoje konto.

Złóż wniosek o odszkodowanie za lot SmartWings:

Odszkodowanie za opóźniony lot 

Odszkodowanie za odwołany lot 

Odmowa wejścia na pokład