Odszkodowanie za lot Ryanair Sun

Pasażerowie podróżujący samolotem w obszarze Unii Europejskiej są chronieni prawami Rozporządzenia WE 261/2004. Zgodnie z tymi przepisami, linie lotnicze biorą odpowiedzialność za niewywiązanie się z zawartej z pasażerami umowy (a zawarcie jej następuje w momencie zakupu biletu lotniczego).

W sytuacji, gdy przewoźnik nie realizuje umowy, pasażer ma prawo żądać od niego odszkodowania. Do takich okoliczności zaliczyć można sytuacje, kiedy:

Opóźniony lot Ryanair Sun

Istotny w procesie odszkodowawczym za opóźniony lot jest wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 19 listopada 2009 w sprawach oznaczonych sygn. akt C-402/07 oraz C-432/07. Zgodnie z uzasadnieniem do tego wyroku, opóźnienie lotu o ponad 3 godziny jest interpretowane równoznacznie z odwołaniem lotu, ze względu na podobne w obu przypadkach niedogodności dla pasażera.

Odwołany lot Ryanair Sun

Odszkodowanie podróżującym za odwołany lot nie przysługuje w sytuacji, kiedy pasażer dowiedział się o tym co najmniej 14 dni przed podróżą, a przewoźnik zaoferował alternatywny lot, realizowany nie później niż 2 godziny przed pierwotnym odlotem i docierający do miejsca docelowego z opóźnieniem nie większym niż 4 godziny. Odszkodowanie nie należy się także pasażerom, którzy otrzymali od linii lotniczych ofertę lotu alternatywnego (z którego skorzystali), na 7 dni przed anulowanym odlotem – rejs alternatywny powinien rozpocząć się nie wcześniej niż 1 godzinę przed pierwotnym lotem i dotrzeć do celu nie później niż 2 godziny po planowanym przylocie.

Odmowa przyjęcia na pokład Ryanair Sun

Odmowa przyjęcia na pokład najczęściej ma miejsce, gdy doszło do tzw. “overbookingu” na dany rejs (czyli linia lotnicza sprzedała więcej biletów, niż posiada miejsc na pokładzie samolotu) lub w sytuacjach racjonalnie uzasadnionych (wymogi bezpieczeństwa, zdrowie pasażerów, niekompletne dokumenty, etc.). Overbooking nie jest winą pasażera, wobec czego w takiej sytuacji należy mu się odszkodowanie za odmowę przyjęcia na pokład.

Jak uzyskać odszkodowanie za lot Ryanair Sun?

Jeśli Twój lot został odwołany lub opóźniony, wnioskując o odszkodowanie za lot, zachowaj bilet i kartę pokładową – Twoim zadaniem będzie bowiem udowodnić linii lotniczej, że wykazałeś gotowość lotu danym samolotem i stawiłeś się na czas przed odlotem, lecz to przewodnik uniemożliwił Ci zaplanowaną podróż. Pamiętaj, że pasażer powinien stawić się na odprawę pasażerską minimum 45 minut przed godziną odlotu.

Jeżeli przelot organizowało biuro podróży, Twoim biletem będzie umowa z organizatorem – zachowaj ją i załącz do wniosku.

Nie musisz wszystkiego jednak robić samodzielnie – to niewątpliwie stresująca sytuacja i zupełnie nowa dla osób, które po raz pierwszy znalazły się w takich okolicznościach. Dlatego warto proces reklamacyjny u przewoźnika powierzyć w ręce doświadczonych specjalistów AirCompensa, którzy od wielu lat zajmują się egzekwowaniem odszkodowań od linii lotniczych i doskonale wiedzą, na co zwrócić uwagę w całym procesie. Odetchnij z ulgą, a my zajmiemy się resztą!

Złóż wniosek o odszkodowanie za lot Ryanair Sun:

Odszkodowanie za opóźniony lot 

Odszkodowanie za odwołany lot

Odmowa wejścia na pokład