fbpx

Odszkodowanie za lot Ryanair

Dzięki Rozporządzeniu (WE) 261/2004, każdy pasażer, który nie został wpuszczony na pokład oraz którego lot został odwołany lub opóźniony powyżej 3 godzin, może wnioskować do przewoźnika o wypłatę odszkodowania. Na wysokość finansowej rekompensaty od Ryanair wpływa dystans pomiędzy punktem wylotu, a miejscem docelowym:

Opóźniony lot Ryanair

Gdy Twój lot mocno się opóźnił, możesz wnioskować do Ryanair o zadośćuczynienie – jedyny warunek to długość opóźnienia, które nie może być krótsze niż 3 godziny. Co ważne, opóźnienie liczy się na podstawie czasu przylotu do punktu docelowego, nie do momentu wylotu samolotu. Jest to szczególnie istotne dla tych podróżujących, których lot składa się z kilku etapów i np. opóźnienie początkowe rzutuje negatywnie na kolejne odcinki podróży. 

Odwołany lot Ryanair

Odwołany lot to zarówno ten, który w ogóle się nie odbył, jak i ten, który po wylocie został zawrócony do punktu startowego. O locie odwołanym mówimy także wówczas, gdy wylot zostanie przekierowany na inne lotnisko, w innym mieście. 

Sytuacje, w których lot podróżującego zostaje odwołany, są bardzo stresujące i potrafią znacząco pokrzyżować plany urlopowe, czy biznesowe. Warto pamiętać w takich okolicznościach, że linia lotnicza powinna zapewnić pasażerom odpowiednią opiekę, by uniknąć chaosu na lotnisku. Pasażerowie z kolei mają prawo do zupełnego zrezygnowania z planowanej podróży i żądania zwrotu środków za anulowany lot. Mało tego – jeśli podróż obejmowała przesiadki i np. anulowany lot to drugi etap podróży, przewoźnik powinien zwrócić wszystkie koszty przelotów oraz bezpłatnie przetransportować podróżnych do początkowego miejsca wylotu.

Odmowa przyjęcia na pokład Ryanair

Odmowa przyjęcia na pokład samolotu ma miejsce wówczas, gdy pasażerowie, pomimo stawienia się przed wejściem na pokład, nie zostali na niego wpuszczeni. Ryanair nie bierze odpowiedzialności wyłącznie za sytuacje uzasadnione, tj. związane ze zdrowiem pasażerów, niezgodnością w dokumentach podróżnych lub zewnętrznymi przyczynami zagrożenia bezpieczeństwa podróżujących. Gdy natomiast linia lotnicza sprzeda więcej biletów, niż posiada miejsc na pokładzie, i z tego tytułu pasażer nie zostanie wpuszczony do samolotu, Ryanair ma obowiązek zwrócić takiemu podróżnemu koszty biletu.

Kiedy nie przysługuje odszkodowanie za lot Ryanair?

Istnieją pewne okoliczności, w których pomimo odwołania lotu, pasażer nie otrzyma odszkodowania od linii lotniczej. Do takich sytuacji należą: odwołanie podróży z odpowiednim wyprzedzeniem oraz z powodu nadzwyczajnych okoliczności. Co do nich należy?

Przez nadzwyczajne okoliczności należy rozumieć warunki niezależne od przewoźnika, które uniemożliwiają realizację danego lotu, tj. strajk załogi, zagrożenie bezpieczeństwa (np. alarm bombowy), niestabilną sytuację polityczną, czy też ekstremalnie niebezpieczne warunki pogodowe (gęsta mgła, gwałtowna burza, trąba powietrzna).

Jak uzyskać odszkodowanie za lot Ryanair?

Jeśli znalazłeś się w sytuacji, w której Twój lot został odwołany lub znacząco opóźniony i planujesz złożyć w tej sprawie wniosek o odszkodowanie do przewoźnika Ryanair, postaraj się zachować jak najwięcej dokumentów związanych z podróżą. Z dokumentów powinno dać się wywnioskować, że byłeś pasażerem danego lotu i że został on opóźniony lub odwołany. 

Cała formalna droga związana z uzyskaniem odszkodowania może trwać nawet pół roku lub dłużej – czasem zdarza się, że konieczne jest dochodzenie swoich praw na drodze sądowej.

Jeśli nie masz aż tyle cierpliwości i silnych nerwów, nie chcesz zagłębiać się w zawiłe przepisy transportu lotniczego, możesz powierzyć swoją sprawę specjalistom z AirCompensa. 

Skorzystaj z naszego wieloletniego doświadczenia w tego typu procesach i wypełnij formularz, dzięki któremu w Twoim imieniu zajmiemy się tą sprawą. Jeśli okaże się to niezbędne – przeprowadzimy Twoje roszczenie przez proces sądowy. Nasza wiedza i drobiazgowość pozwalają nam odnosić wiele sukcesów na rzecz pasażerów, których zaplanowane loty nie odbyły się z winy przewoźnika.

Złóż wniosek o odszkodowanie za lot Ryanair:

Odszkodowanie za opóźniony lot 

Odszkodowanie za odwołany lot 

Odmowa wejścia na pokład