Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot łączony

Odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot łączony? To możliwe!

Po kryzysie związanym z pandemią sytuacja branży lotniczej zaczyna się poprawiać. Podróżni znów coraz chętniej udają się w dalsze podróże i jako środek transportu wybierają samolot. Loty do dalszych destynacji np. na wakacje czy w ramach podróży służbowej często odbywają się w ramach lotów łączonych. Nie należy się ich obawiać, gdyż wśród niektórych linii lotniczych są standardem, a czasem wynikają z uwarunkowań technicznych. Sytuacja pogarsza się, jeśli z określonych powodów nie udało nam się zdążyć z przesiadką i lot łączony był niemożliwy do zrealizowania lub dotarliśmy na miejsce ze znacznym opóźnieniem. Sprawdź jakie prawa przysługują Ci za odwołany lub opóźniony lot łączony.

Czym jest lot łączony?

Lot łączony, może być także nazywany lotem kombinowanym, transferowym lub w największym uproszczeniu lotem z przesiadką. To popularna forma proponowana pasażerom, gdy lotnisko z którego wylatuje nie oferuje lotów na danej trasie, ale po przesiadce już dostępna jest taka możliwość. Popularnymi lotniskami przesiadkowymi dla lotów realizowanych z Polski są:

  • Port Lotniczy Frankfurt / Ren-Men, Niemcy
  • Port lotniczy Paryż – Roissy-Charles de Gaulle
  • Port lotniczy Amsterdam-Schiphol, Holandia
  • Port lotniczy Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie
  • Port Lotniczy Hamad, Doha, Katar

Loty łączone często wybierane są z uwagi na korzystną cenę i szeroką ofertę kierunków niedostępnych z kraju wylotu. Podczas odprawy należy pytać obsługę o wszelkie zmiany w karcie pokładowej i czujnie sprawdzać informacje wyświetlane na tablicach oraz słuchać komunikatów. Największym koszmarem pasażera lotu z przesiadką może być opóźnienie niezależne od niego, które może jednak skutecznie pokrzyżować dalsze plany. Co zrobić, jeśli lot z przesiadką jest opóźniony lub odwołany na którymś z poszczególnych etapów?

Kiedy można ubiegać się o odszkodowanie?

Jeśli Twój lot został odwołany lub z powodu opóźnienia pokonania pierwszej części trasy nie zdążyłeś na lot przesiadkowy to linia lotnicza powinna zaproponować Ci inne wyjście, abyś mógł dotrzeć do docelowego miejsca. Pewne jest jednak, że w takiej sytuacji dotrzesz do celu z opóźnieniem. Wówczas przysługuje Ci odszkodowanie zależne od dystansu pomiędzy poszczególnymi miejscami, a także długością opóźnienia. Przykładowo, jeśli na miejsce dotrzesz 4 godziny później niż przewidywałeś, a odległość pomiędzy miastami wylotu i przylotu wynosi ponad 3500 km to możesz liczyć na odszkodowanie wynoszące nawet 600 euro! Odwołany lot na pierwszym czy też drugim etapie trasy oczywiście również uprawnia Cię do ubiegania się o odszkodowanie! W takim przypadku warto zgłosić się do profesjonalnej firmy np. AirCompensa zajmującej się całą procedurą odszkodowań od linii lotniczych. Samodzielna walka o odszkodowanie może okazać się zbyt skomplikowana i pochłaniać dużo czasu, dlatego w tej kwestii warto postawić na sprawdzonych fachowców i odzyskać należne pieniądze za opóźniony lub odwołany lot łączony!