Jak szybko trzeba złożyć wniosek o odszkodowanie za odwołany lub opóźniony lot?

Wewnętrzne kłopoty organizacyjne przewoźników lotniczych, ogromne natężenie ruchu samolotów oraz problemy na rynku pracy mogą prowadzić do nieoczekiwanych zmian w planie lotów. Jeśli Twój lot został odwołany lub znacznie się opóźnił, masz prawo złożyć reklamację z racji niedotrzymanej umowy. Ile masz na to czasu i jak to skutecznie zrobić?

Warto pamiętać, że odwołany lot to złamanie umowy pomiędzy pasażerem a przewoźnikiem. A co za tym idzie – przepisy określają, jaka rekompensata i w jakich okolicznościach przysługuje pasażerom za odwołaną podróż:

  • 250 euro – w przypadku tras o długości do 1500 km,
  • 400 euro – dla lotów o długości od 1500 do 3500 km,
  • 600 euro – w przypadku tras dłuższych niż 3500 km (w tym również dla tras poza Unią Europejską).

Zgodnie z przepisami, rekompensata może zostać obniżona o 50%, jeśli przewoźnik zapewnił pasażerom alternatywne połączenie w zamian za odwołany lot. W przypadku krótkich dystansów, pasażerowie nie mogą dotrzeć do miejsca docelowego później niż 2h od pierwotnie planowanego przylotu, przy trasach do 3500 km opóźnienie może wynieść maksymalnie 3h, a w przypadku dłuższych tras – nie więcej niż 4h. Podczas zgłaszania roszczenia o odszkodowanie za odwołany lot, warto o tym pamiętać.

Jak i gdzie zgłosić wniosek o odszkodowanie za lot?

Odwołany lub opóźniony lot to sytuacja niezwykle stresująca dla podróżującego. Jeśli i Ciebie spotka, pamiętaj, aby zachować spokój i zadbać o dokumenty, które będą Ci później potrzebne – nie zgub karty pokładowej wraz z numerem rezerwacji, biletu lotniczego oraz wszelkich potwierdzeń zakupionego lotu.

Możesz reklamację zgłosić pisemnie bezpośrednio do przewoźnika, jeśli dobrze orientujesz się w przysługujących Ci prawach oraz wiesz, jak zachować się w przypadku decyzji odmownej do swojej reklamacji. Na jej zgłoszenie masz 12 miesięcy od dnia odwołanego lub opóźnionego lotu.

Warto jednak przemyśleć, czy nie zgłosić reklamacji za pośrednictwem firmy zajmującej się egzekwowaniem odszkodowania za opóźniony lot lub całkowicie anulowaną podróż. To na pewno mniejszy stres dla Ciebie i większe wsparcie doświadczonych specjalistów od odszkodowań.

Skorzystaj z pomocy profesjonalistów

Nie jest niczym niespotykanym, że przedsiębiorstwa lotnicze odwołują się do różnych argumentów, aby nie wypłacać pasażerom odszkodowań – oficjalne pisma bywają zawiłe, a w odpowiadaniu na nie pomaga doskonała znajomość przepisów oraz umów stosowanych przez przewoźników.

Wiedzą i doświadczeniem w tym zakresie mogą pochwalić się specjaliści z firm pośredniczących w pozyskiwaniu odszkodowań za odwołane i opóźnione loty. Skorzystanie z ich fachowej pomocy pozwoli zaoszczędzić sporo Twojego czasu i zyskać więcej szans na otrzymanie rekompensaty od linii lotniczych. Aby powierzyć wszelkie formalności w ręce specjalistów, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie pośrednika i spokojnie oczekiwać na rozwój sprawy, a w razie jakichkolwiek pytań zwrócić się do pracowników firmy.