Zmiana godzin wylotu a odszkodowanie – o czym musisz wiedzieć?
Na podniebnych autostradach, podobnie jak na samochodowych, robi się coraz tłoczniej – a co za tym idzie, coraz częściej zdarzają się odwołane lub opóźnione loty. Narastają problemy techniczne i awarie starzejącej się floty samolotów. Dobrze więc wiedzieć, że gdy spotka nas taka przykra niespodzianka, możemy ubiegać się o odszkodowanie.
Jak można uzyskać rekompensatę od linii lotniczych? Nie da się ukryć, że trzeba zdobyć pewną wprawę w komunikowaniu się z przewoźnikiem – który najczęściej jest potężną spółką – aby w swoich negocjacjach osiągnąć cel. Linie lotnicze niechętnie wypłacają odszkodowania za opóźniony lot i nieraz kończy się to rozprawą sądową.
Kiedy pasażerowi należy się odszkodowanie?
W roszczeniu odszkodowawczym kluczowy jest czas dotarcia pasażera do celu podróży – jeśli w wyniku zmiany godziny wylotu, podróżujący wyląduje na lotnisku docelowym z ponad 3-godzinnym opóźnieniem, jest to podstawa do wnioskowania o odszkodowanie.
Potwierdź przyczyny zmiany godzin wylotu
To, co jest bardzo ważne, to przyczyny tego opóźnienia lub odwołanego lotu – pamiętaj, że odszkodowanie przysługuje pasażerowi tylko wówczas, gdy przyczyny niedogodności leżą po stronie przewoźnika. Inne światło na sprawę rzuci informacja o groźnej burzy w tym dniu, a inne – usterka samolotu.
Jeśli nie posiadasz potwierdzonych informacji – AirCompensa zbada sprawę w Twoim imieniu i z odpowiednimi wnioskami wrócimy do linii lotniczej.
Jaka rekompensata przysługuje pasażerom?
Zgodnie z Rozporządzeniem UE, podstawowe stawki rekompensaty finansowej dla każdego pasażera to 250, 400 lub 600 euro, w zależności od długości trasy przelotu. Długość tę liczy się zgodnie z najkrótszą trasą z punktu wylotu do punktu przylotu – jeśli nie masz pewności, jakiej wysokości odszkodowanie Ci przysługuje, skontaktuj się z naszymi specjalistami.
Dokumenty potrzebne do uzyskania odszkodowania za lot
Jeśli przymierzasz się do złożenia wniosku o odszkodowanie, sprawdź, czy posiadasz niezbędne dokumenty: w przypadku lotów rejsowych, wystarczy Ci zakupiony bilet. Jeśli jednak zaplanowana podróż miała odbyć się lotem czarterowym rezerwowanym przez biuro podróży, potrzebna będzie umowa z organizatorem wycieczki oraz karta pokładowa.