obniżenie odszkodowania za lot

Opóźniony lub odwołany lot – co zrobić?

W czasie urlopu często decydujemy się na podróż samolotem w wakacyjne kierunki. Bywa jednak, że loty się opóźniają, a czasem dopiero na lotnisku dowiadujemy się o odwołaniu naszego lotu. Co w takiej sytuacji możemy zrobić i jakie mamy prawa jako pasażer?

Gdy spotyka nas sytuacja, w której dowiadujemy się na lotnisku o odwołanym lub opóźnionym locie, często wpadamy w panikę i duże zdenerwowanie, które nie pomaga w tak stresującej sytuacji. Czy możemy tak naprawdę wpłynąć na odwołany lot? Niestety nie, ale warto znać swoje prawa jako klienta linii lotniczych, aby wiedzieć, co zrobić będąc jeszcze na lotnisku i tuż po powrocie do domu.

Opóźnienie lub odwołanie lotu

Pasażerowie linii lotniczych są chronieni rozporządzeniem WE nr 261, na podstawie którego mogą oni egzekwować swoje prawa od europejskich linii lotniczych w przypadku opóźnionego lub odwołanego lotu.

Zgodnie z tym dokumentem, jeśli lot jest opóźniony, oczekującym pasażerom przysługują bezpłatne posiłki i napoje, adekwatnie do czasu opóźnienia. Poza tym klienci mogą również skorzystać z dwóch darmowych rozmów telefonicznych, faksów lub wiadomości mailowych do wskazanych osób.

Jeśli lot jest opóźniony więcej niż 5 godzin, pasażerowie mogą ubiegać się o zwrot kosztów biletów lub kosztów lotu powrotnego do pierwszego miejsca odlotu. Przy opóźnieniach trwających ponad dobę przewoźnik powinien zapewnić pasażerom zakwaterowanie w hotelu, wraz z transportem do niego.

Może się jednak zdarzyć, że ostatecznie lot zostanie zupełnie odwołany. Wówczas pasażerowie mają prawo do opieki w miejscu odlotu – przewoźnik powinien zaproponować alternatywne połączenie samolotowe w najbliższym możliwym terminie lub zwrócić koszty biletu w ciągu 7 dni od odwołanego lotu.

Wniosek o odszkodowanie za odwołany lot

W przypadku opóźnienia lotu z winy przewoźnika o co najmniej 3 godziny lub jego odwołania, pasażer może ubiegać się o odszkodowanie. Wysokość odszkodowania uzależniona jest od długości trasy przelotu i wynosi odpowiednio:

  • 250 euro dla lotów do 1500 km,
  • 400 euro dla lotów na obszarze UE powyżej 1500 km oraz między 1500 a 3500 km dla lotów poza granicami UE,
  • 600 euro dla pozostałych lotów.

Trzeba jednak pamiętać, że linie lotnicze nie rozpatrzą naszego wniosku o odszkodowanie w sytuacji, gdy informowały o tym fakcie odpowiednio wcześnie. W przypadku wypłaty odszkodowania, powinno ono nastąpić w formie pieniężnej lub w postaci vouchera, jeśli wnioskujący pasażer wyrazi na to zgodę.

W walce o odszkodowanie nie jesteś sam!

W sytuacji tak stresującej, jak odwołanie lotu, możemy czuć się sfrustrowani i zagubieni. Z pomocą przychodzą wówczas firmy, które w sposób rzetelny i profesjonalny zajmują się egzekwowaniem odszkodowania za odwołany lot w imieniu poszkodowanych pasażerów. Wystarczy zwrócić się do takiej firmy, wypełnić formularz zgłoszenia… i nie musimy się już martwić o dalsze formalności i batalię z przewoźnikiem! Z takim wsparciem możemy czuć się bezpieczni nawet wtedy, gdy sytuacja wydaje się beznadziejna. Jeśli więc stoisz przed podobnym problemem i nie wiesz, od czego zacząć, pomoc silnego prawnego pośrednika w uzyskaniu odszkodowania za odwołany lot może być skutecznym rozwiązaniem.