odszkodowanie za odwołany lot strajk

Strajk w LOT

Strajk w LOT trwał od 21 października do 1 listopada 2018 r.  i doprowadził do odwołania kilkudziesięciu lotów. W przypadku odwołania lotu pasażerom przysługuje odszkodowanie w wysokości od 250 EUR do 600 EUR.

Niemniej “LOT” odmawiał pasażerom wypłaty powołując się na nadzwyczajne okoliczności “uprzejmie informujemy, że odwołanie rejsu było spowodowane nielegalnym strajkiem części personelu pokładowego oraz załogi kokpitowej i były to okoliczności od nas niezależne, które w świetle obowiązujących przepisów ograniczają odpowiedzialność przewoźnika.” Powyższą wiadomość otrzymywali pasażerowie odwołanych lotów.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 17 kwietnia 2018 r. o sygn. C-195/17 ostatecznie rozstrzygnął, że strajk pracowników nie jest nadzwyczajną okolicznością, gdyż wpisuje się on w ramy normalnej działalności przewoźnika i przewoźnik ma możliwość nad nim skutecznego panowania.

“LOT” pomimo powyższego wyroku odmawiał wypłaty odszkodowania. AirCompensa.com reprezentowała pasażerów w postępowaniu sądowym, które zakończyło się wydaniem nakazu zapłaty, od którego “LOT” nie wniósł sprzeciwu i dobrowolnie wypłacił odszkodowanie.

Roszczenie przedawnia się po roku od daty lotu, dlatego jeśli odwołano Ci lot z powodu strajku pracowników w “LOT” wypełnij formularz, a my zajmiemy się Twoją sprawą (odszkodowanie za odwołany lot strajk).