odszkodowanie za lot

Odszkodowanie za lot, a Brexit

Odszkodowanie za lot ma zastosowanie do pasażerów odlatujących z państwa należącego do Unii Europejskiej oraz odlatujących z  państwa trzeciego na lotnisko w państwie członkowskim, jeżeli lot obsługuje przewoźnik wspólnotowy. 1 lutego 2020 r. Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Czy Brexit wpłynie na prawa pasażerów w zakresie odszkodowania za  lot? Niekoniecznie.

Pasażerowie odlatujących z UE do Wielkiej Brytanii nadal będą objęci ochroną wynikającą z Rozporządzenia 261/2004, dlatego odszkodowania pozostają na niezmienionym poziomie niezależnie od tego czy obsługującym przewoźnikiem jest przewoźnik wspólnotowy czy angielski.  Co w sytuacji, gdy podróżujemy z lotniska znajdującego się na terenie Wielkiej Brytanii na lotnisko w Unii Europejskiej? Jeśli lot obsługuje przewoźnik wspólnotowy to odszkodowanie nadal przysługuje.

Nowe przepisy

Co jednak w sytuacji, gdy planujemy podróż Easyjetem z Londynu do Krakowa, który został odwołany z powodu usterki technicznej? Odszkodowanie nadal przysługuje, ponieważ rząd brytyjski przyjął przepisy implementujące przepisy Rozporządzenie 261/2004 do krajowego porządku. Nie obyło się bez drobnych zmian. Odszkodowanie za lot do 1500 km wynosić będzie 220 £, za lot do 3500 km wynosić będzie 350 £, a za lot powyżej 3500 km 520 £.

W mocy pozostają również orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, dlatego odszkodowanie za lot przysługiwać będzie również w przypadku opóźnionego lotu. Opuszczenie Wielkiej Brytanii nie wpłynie na prawo pasażerów do odszkodowania za lot. Nie jest jasne czy przepisy ulegną zmianie lub moc stracą orzeczenia TSUE. Nie zmienia to faktu, że Brexit w istocie nie zmieni sytuacji pasażerów odlatujących z/do Wielkiej Brytanii.

AirCompensa: Odszkodowanie za lot

Jeśli nie masz czasu, sił i energii, aby przechodzić samodzielnie cały proces, albo odmówiono Ci już wypłaty odszkodowania za lot zachęcamy do wypełnienia formularza, a my zajmiemy się całym procesem uzyskania odszkodowania od skierowania wezwania do zapłaty, poprzez poprowadzenie sprawy sądowej, aż do postępowania egzekucyjnego w przypadku braku dobrowolnej wypłaty odszkodowania. Wszystko to przy najniższej na rynku prowizji w wysokości 20 % brutto, która nie ulega zmianie na etapie sądowym.