fbpx
overbooking odszkodowanie

Overbooking szansą na darmowe wakacje

Overbooking to sytuacja, w której liczba pasażerów na dany lot przewyższa liczbę miejsc w samolocie. Najczęściej przewoźnicy sprzedają więcej biletów niż miejsc w samolocie licząc, że nie wszyscy pasażerowie stawią się do odprawy. Niekiedy przewoźnik zmuszony jest wykonać lot mniejszym samolotem niż pierwotnie zaplanował i wtedy mamy również do czynienia z overbookingiem. Zdarzają się również przypadki, gdy z powodu błędu systemowego nasza rezerwacja nie jest widoczna w systemie przewoźnika. 

Ochotnicy

W powyższej sytuacji przewoźnik zobowiązany jest wezwać ochotników, którzy zrezygnują z lotu w zamian za uzgodnione korzyści. Najczęściej jest to kwota odpowiadająca odszkodowaniu w wysokości od 250 do 600 EUR. Kwota może być sporo wyższa, gdy ochotników brakuje. W przypadku, gdy przewoźnik informuje Cię o overbookingu i proponuje zastępczy lot należy wyraźnie upomnieć się o odszkodowanie. Przewoźnik jako bonus może dodać również lot w klasie biznes na kolejnym locie. 

Co jeśli nie ma ochotników?

Przyjmując, że ochotników nie ma, przewoźnik może odmówić wejścia na pokład części pasażerom wbrew ich woli. W tej sytuacji powinien niezwłocznie wypłacić odszkodowanie, zmienić plan podróży na kolejny lot do miejsca docelowego oraz zapewnić opiekę. Jeżeli dysponujesz czasem, overbooking to szansa na uzyskanie dodatkowych środków pozwalających na pokrycie kosztów biletu, a nawet i wakacji. Z uwagi na możliwość uzyskania odszkodowania liczba ochotników niekiedy przewyższa potrzeby przewoźnika, dlatego przy stanowisku odprawy można dowiedzieć się czy na danym locie jest overbooking i zgłosić się na ochotnika. Praktyka ta jest stosunkowo częsta, choć wiele zależy od indywidualnych planów pasażerów, którym w wielu przypadkach zależy na planowym dotarciu do celu, aniżeli otrzymaniu dodatkowych środków.

A czy wam odmówiono wejścia na pokład? Zapraszamy do skorzystania z usług AirCompensa.com.