Odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot, a uszkodzona opona

4 kwietnia 2019 roku zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Germanwings vs. Pauels. Pan Pauels leciał z Dublina do Dusseldorfu, z uwagi na znalezienie w oponie śruby i konieczność jej wymiany, przylot samolotu do miejsca docelowego opóźnił się. Przedmiotem postępowania przed Trybunałem była odpowiedź na pytanie czy taka sytuacja stanowi nadzwyczajną okoliczność zwalniającą przewoźnika z wypłaty odszkodowania?

Trybunał orzekł, że taka sytuacja stanowi nadzwyczajną okoliczność, która zwalnia przewoźnika z wypłaty odszkodowania. Niemniej obowiązkiem przewoźnika jest udowodnienie, że przyczyną odwołania lub opóźnienia lotu było uszkodzenie opony. Przy czym uszkodzenie musi być konsekwencją  „zderzenia” z ciałem obcym. Jednocześnie przewoźnik zobowiązany jest wykazać, że użył on wszelkich zasobów ludzkich lub materiałowych oraz środków finansowych, jakimi dysponował, w celu uniknięcia sytuacji, w której wymiana opony uszkodzonej przez ciało obce, takie jak element ruchomy, znajdujące się na pasie lotniska doprowadziłaby do dużego opóźnienia lotu lub jego odwołania.

Z obserwacji Państwa zgłoszeń zauważamy, że od 4 kwietnia br. nastąpił wręcz geometryczny wzrost opóźnień lotów z powodu uszkodzenia opony. Nie jest to zbieg okoliczności, tylko przemyślana strategia działania przewoźników, którzy chcą zwolnić się z odpowiedzialności. Przewoźnicy w odpowiedziach nierzadko wskazują przyczyny opóźnienia/odwołania lotu, które nie mają najmniejszego związku z rzeczywistością. Po wniesieniu pozwu przewoźnicy wypłacają należne odszkodowanie, gdyż nie są w stanie udowodnić podnoszonej przez siebie konieczności wymiany opony.

W każdej sytuacji zachęcamy Państwa do uzyskiwania informacji o przyczynach opóźnienia/odwołania lotu już na lotnisku. Jest to pomocne w dochodzeniu odszkodowania za lot.

W przypadku odmowy wypłaty odszkodowania zachęcamy do wypełnienia formularza, a my zajmiemy się niezbędnymi formalnościami od wezwania przewoźnika do zapłaty do złożenia pozwu.

Call Now ButtonMasz pytania? Zadzwoń!