W jakim terminie trzeba złożyć wniosek o odszkodowanie?
Opóźniony lot to niestety dosyć często pojawiająca się okoliczność podczas wyjazdów w okresie wakacyjnym oraz zimowym. Jednak nadal niewiele osób ma świadomość, że w takiej sytuacji mają prawo do odszkodowania, o ile roszczenie zgłoszą do przewoźnika w określonym terminie. Wyjaśniamy, ile czasu ma pasażer na żądanie odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot.
W Europie obowiązują jasne przepisy, które określają warunki przyznawania i wypłaty odszkodowania dla pasażerów linii lotniczych oraz terminy składania wniosków o rekompensatę. Warto dobrze znać swoje prawa oraz to, w jakim maksymalnym terminie można się o nie upomnieć, ponieważ w ramach odszkodowania za odwołany lot pasażer może otrzymać nawet do 600 euro zadośćuczynienia.
Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego Rady UE nr 261/2004 z 11 lutego 2004 r. określa, w jakim terminie należy złożyć do przewoźnika wniosek o odszkodowanie – wynosi on dokładnie jeden rok od dnia odwołania lotu lub od dnia,w którym miał nastąpić wylot (w przypadku opóźnienia).
Przedawnienie roszczenia za odwołany lub opóźniony lot
Rok czasu na zgłoszenie roszczenia wydaje się wystarczająco długim terminem na przeprowadzenie formalnej ścieżki dotyczącej odszkodowania – niemniej, niektórym nadal bardzo łatwo jest termin ten przegapić. Warto więc wniosek o odszkodowanie złożyć zaraz po zaistniałej sytuacji lub – jeśli nas to przerasta – zgłosić się do nas, a my zajmiemy się wszelkimi formalnościami i kontaktem z przewoźnikiem.
Gdy minie rok od daty odwołania lotu – roszczenie się przedawnia i pasażer nie ma już prawa domagać się rekompensaty majątkowej.
Ile trwa rozpatrzenie reklamacji u przewoźnika?
Na zgłoszoną przez pasażera reklamację przewoźnik musi odpowiedzieć w ciągu 30 dni od otrzymania pisma. Warto pamiętać, że linie lotnicze często posługują się argumentem dotyczącym nadzwyczajnych okoliczności, by odrzucić wnioski z roszczeniami pasażerów – dobrze jest więc zabezpieczyć informacje z dnia realizacji lotu, potwierdzające rzeczywistą przyczynę odwołania lub opóźnienia wykonania usługi przez przewoźnika.
Z kolei jeśli pasażer nie otrzyma na swój wniosek żadnej odpowiedzi, oznacza to, że linia lotnicza przyjęła roszczenie jako zasadne i może on spodziewać się wypłaty rekompensaty.