fbpx
odszkodowanie za odwołany lot

Odszkodowanie za odwołany lot

Odszkodowanie za odwołany lot uzyskasz, gdy przewoźnik nie dowiedzie, że odwołanie lotu było konsekwencją wystąpienia nadzwyczajnymi okolicznościami. Odwołanie lotu z powodu koronawirusa traktuje się jako nadzwyczajną okoliczność. Przewoźnik zobowiązany jest do wypłaty odszkodowania za odwołany lot w wysokości:

250 EUR – dla wszystkich lotów do 1500 km

400 EUR – dla wszystkich lotów do 3500 km oraz lotów wewnątrz Unii Europejskiej

600 EUR – dla wszystkich lotów powyżej 3500 km

Odszkodowanie za odwołany lot ulega obniżeniu o 50 %, gdy po zmianie biletu dotrzemy do miejsca docelowego:

a) o dwie godziny w przypadku wszystkich lotów o długości do 1500 km lub

b) o trzy godziny w przypadku wszystkich lotów wewnątrzwspólnotowych dłuższych niż 1500 km wszystkich innych lotów o długości od 1500 do 3500 km lub

c) o cztery godziny w przypadku wszystkich innych lotów niż loty określone powyżej

Prawa pasażerów za wyjątkiem odszkodowania

Odwołanie lotu spotyka nas w najmniej oczekiwanym momencie i nieistotna staje się wówczas możliwość uzyskania odszkodowania. Najistotniejszym jest bowiem jak najszybsze dotarcie do celu. Wielu z nas na przestrzeni minionych lat usłyszało o prawie do odszkodowania, ale już nie wielu ma świadomość pozostałych praw przysługujących w przypadku odwołania lotu.

Pasażer w przypadku odwołania lotu może wybrać pomiędzy trzema alternatywnymi opcjami, wybór jednej z nich eliminuje możliwość skorzystania z pozostałych

Pasażer może żądać:

  • w terminie siedmiu dni od daty odwołanego lotu zwrot pełnego kosztu biletu, za część lub części nie odbytej podróży oraz za część lub części już odbyte, jeżeli lot nie służy już dłużej jakiemukolwiek celowi związanemu z pierwotnym planem podróży pasażera oraz lotem powrotnym do pierwszego miejsca odlotu, w najwcześniejszym możliwym terminie,
  • może żądać dokonania przez przewoźnika zmiany planu podróży, na porównywalnych warunkach, do miejsca docelowego, w najwcześniejszym możliwym terminie,
  • może żądać dokonania przez przewoźnika zmiany planu podróży, na porównywalnych warunkach, do miejsca docelowego, w późniejszym terminie dogodnym dla pasażera, w zależności od dostępności wolnych miejsc.

Zwrot ceny biletu

Oceniając obiektywnie najmniej korzystną opcją dla pasażera jest zwrot pełnej ceny biletu. Przewoźnik nie ma wówczas obowiązku zaproponowania alternatywnego planu podróży, a cena biletu najczęściej nie jest w stanie zaspokoić ceny nowego biletu. Opcja ta jest korzystna dla osób, którzy dowiedzieli się o odwołaniu z odpowiednim wyprzedzeniem i rezygnują z podróży.

Zmiana planu podróży

W większości przypadków o odwołaniu lotu dowiadujemy się na kilka godzin przed odlotem, gdy najbardziej zależy nam na dotarciu do celu. Po pierwsze należy wskazać, że obowiązkiem przewoźnika jest zmiana planu podróży do miejsca docelowego. Za miejsce docelowe uznaje się port lotniczy, w którym kończymy podróż . Pasażer ma prawo do zmiany planu podróży w najwcześniejszym możliwym terminie, albo w późniejszym terminie w zależności od wolnych miejsc. Po stronie przewoźnika powstaje obowiązek zmiany planu podróży, która pozwoli pasażerowi na dotarcie do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie . Podczas kontaktu z przewoźnikiem powinniśmy w sposób jasny sformułować nasze żądanie tj. alternatywny lot do miejsca docelowego w najwcześniejszym możliwym terminie.

Praktyką low-costów jest oferowanie lotu do innego miasta w danym państwie. Nie jest to zgodne z postanowieniami Rozporządzenia. Przyjęcie tej propozycji powoduje ograniczenie możliwości domagania się zwrotu kosztów poniesionych w celu dotarcia do miejsca docelowego. Pamiętajcie, aby w rozmowie z przewoźnikiem stanowczo stawiać sprawę. Jest on świadomy, że po drugiej stronie jest osoba, która zna swoje prawa.

Jeżeli zaproponowana zmiana planu podróży jest niesatysfakcjonująca lub nie ma kontaktu z przewoźnikiem przyjmuje się, że nie spełnił on obowiązku wynikającego z Rozporządzenia. Nie mniej w przypadku odwołania lotu nie możemy zrezygnować z próby kontaktu z przewoźnikiem.

Samodzielny zakup biletu

Nie wywiązanie się przez przewoźnika z powyższego obowiązku rodzi określone skutki w postaci możliwości samodzielnego kupna biletu lotniczego. Pamiętać należy, że bilet powinien być w tej samej klasie. Oczywiste jest, że cena takiego biletu będzie kilkukrotnie wyższa od standardowej ceny na tej trasie. Pamiętajmy jednak, żeby z dostępnych opcji wybierać bilety w możliwie najniższych cenach.

Dla celów dowodowych najlepiej, gdy kontakt z przewoźnikiem jest pisemny bowiem zabezpiecza nas w przypadku ewentualnych problemów ze zwrotem. Jeśli rozmawiamy telefonicznie poinformuj konsultanta, że rozmowa jest nagrywana.

W tym miejscu pojawia się kwestia zwrotu ceny biletu przez przewoźnika. Bilety kupione z dnia na dzień zazwyczaj są drogie. Pamiętajmy jednocześnie, że zwrot ceny biletów może być długotrwały, a przewoźnicy szukają wszelkich sposobów, żeby nie wypłacić pieniędzy. Niemniej nie należy bać się korzystać ze swoich praw i  o nie walczyć, ponieważ prawo stoi po naszej stronie. Każda sytuacja jest inna i niekiedy możemy pozwolić sobie na lot w późniejszym terminie. Niemniej, gdy musimy jak najszybciej dotrzeć do miejsca docelowego to możemy domagać się zwrotu ceny nowego biletu lotniczego.

Pamiętać należy, że uprawnienia w zakresie zmiany planu podróży nie są ograniczone z uwagi na wystąpienie nadzwyczajnych okoliczności. Nie występuje jednocześnie związek pomiędzy powyższymi uprawnieniami, a prawem do odszkodowania, którego podstawę stanowią inne przepisy.

AirCompensa.com

AirCompensa pomoże Ci uzyskać odszkodowanie za odwołany lot. Zajmiemy się za Ciebie wszystkimi formalnościami związanymi z dochodzeniem odszkodowania za odwołany lot.  Zachęcamy do wypełnienia formularza, a nasi specjaliści zweryfikują przyczynę odwołania i wystąpią z wnioskiem o odszkodowanie.